Emzirirken Sigara İçmenin Zararları

Özellikle son 10 yıldır yayınlanan kamu spotları, kapalı alanda sigara içme yasakları, yazılı ve görsel  basında sigaranın zararlarına dair yapılan açıklamalar “Sigara, sağlığa zararlıdır” sözünün altını çok net  bir şekilde çiziyor. Evet, sigara sağlığa zararlıdır. Bunu hemen herkes kendi adı gibi biliyorken, özellikle  ülkemizde ve az gelişmiş ülkelerde sigaraya başlama yaşı ilkokul çağlarına kadar düşmüş durumdadır.  Ülkemizde genç, yaşlı, kadın, erkek, hatta dediğimiz gibi çocuklarda bile sigara kullanımı yaygın. 

Sigaranın içerdiği sayısız zehirli madde dolayısıyla vücutta hangi olumsuzluklara, sağlığımızda nasıl  zararlara yol açtığı üzerine çok fazla söz söylemek mümkün. Ancak sigara özellikle çocukluk çağında,  hamilelik ve emzirme dönemlerinde zararını gösteriyor. Gebelikte hem anne adayına hem de bebeğe  çok ciddi zararlar veren sigara, emzirme döneminde de anneyi zehirlemekle kalmıyor, anne sütüyle  birlikte bebeğe de geçiyor. Bu bakımdan kadın doğum uzmanları, bebek doktorları ve aslında tüm  doktorlar sigara tüketiminin zararlarının altı çizmektedir. Hal böyle olunca da emzirme döneminde  annenin içtiği sigara süte geçer mi, sigara içen annelerin bebekleri bu durumdan nasıl etkilenir gibi  soruların yanıtları aslında çok iç karartıcıdır. 

Sigarada Bulunan Zararlı Maddeler Anne Sütüne Geçer Mi? 

Bu sorunun cevabı kocaman bir “EVET”. Anne sigaradan her bir nefes çektiğinde sigaranın içindeki tüm zararlı maddeler kişinin tüm  organlarına, hücrelerine hızla ulaşıyor. Bu bağlamda annenin hem genel sağlığı hem de özellikle  solunum sistemi ve akciğerleri sigaranın bu olumsuz etkilerinden zarar görüyor. Bundan dolayı en  basit haliyle düşünüldüğünde temiz, kaliteli nefes alamayan annenin kaliteli ve yeterli miktarda süte  sahip olması da çok mümkün değil. Hatta sigara kullanan annelerin sütlerinin, sigara kullanmayanlara  göre daha kısa sürede bittiği, bebeği doyuracak kadar süt üretimi olmadığı da bilinmektedir. Sigaranın  içinde bulunan zararlı maddeler, anne sütünün kalitesini ve tadını olumsuz etkilediği için de bebek çok  daha erken bir dönemde emmeyi bırakıyor, çoğu zaman sigara içen annelerin bebekleri ilk 6 ayı  doldurmadan ek gıdaya geçmek zorunda kalıyor. Hatta anne kendisi sigara içmediği halde, sadece  sigara içilen ortamlarda sıkça bulunduğunda bile zararlı maddeler anne sütüne nüfus ediyor, sütün  kalitesini olumsuz etkiliyor. Bazı araştırmalara göre hamilelik döneminde sigara kullanan kadınların  bebekleri dünyaya nikotin bağımlısı olarak geliyor, anne sigara içmediğinde bebek nikotin yoksunluğu  çekiyor. 

Emzirme Döneminde Sigara İçmenin Zararları Nelerdir? 

• Anne sütünün kalitesini düşer. 

• Anne sütünün miktarı belirgin bir biçimde azalır. 

• Hem annenin genel sağlık durumu hem de bebek olumsuz etkilenir. 

• Sigaranın içindeki zararlı kimyasallar bebeğe geçer. 

• Anne sütünün içerdiği vitamin, mineral ve faydalı elementlerin yoğunluğu azalır.

• Anne sütünün besleyicilik değeri düşer. 

• Annenin iştahı azalır ve yeterli beslenemeyen annenin sütü de normalden az olur.

• Bebekte solunum yolları hastalıkları daha sık ortaya çıkar. 

• Bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişim yavaşlar. 

• Bebeğin kilosu normalden daha az, boyu da daha kısa olur. 

• Bebeğin bağışıklık sistemi güçsüzleşeceği için daha sık hastalanır. 

       • Sigara bağımlılarının bebeklerinin ileride bağımlı olma riskleri daha yüksektir. 

Emzirme Döneminde Sigara Kullanan Annelerin Bebeklerinde Görülen Muhtemel Sorunlar 

• Huysuzluk, huzursuzluk ve sebepsiz ağlama nöbetleri, 

• Sindirim sistemi sorunları, sık sık kusma, ishal, 

• Uykusuzluk, sık sık uykudan uyanma, 

• Süregelen gaz sancısı, 

• Sigaradan dolayı sütün tadının değiştiği için bebeklerin emmeyi reddetmek,

* Bebeğin erken dönemde  sütten kesilmesi gibi sorunlar emzirme döneminde sigara kullanan annelerin bebeklerinde çok  sık görülür. 

Emzirme Döneminde Sigara İçen Annelere Tavsiyeler 

Sigara, genç, yaşlı, erkek, kadın herkes için çok zararlıdır. Normalde bu zararlar sadece sigara içen kişiyi  ilgilendirirken, hamilelik ve emzirme döneminde sigara hem anneye hem de bebeğe zarar  vermektedir. Bu zararların neler olduğundan yukarıda detaylı olarak bahsettik. Tüm bu uyarı ve  zararlara rağmen emzirme döneminde sigarayı bırakmayan, bırakamayan kadınlar bundan dolayı  kesinlikle emzirmeyi bırakmamalılar. Koşullar her ne olursa olsun, anne sütünün yerini tutacak herhangi bir besin, ek gıda henüz bulunamamıştır. 

Eğer anne adayı tüm çabalarına rağmen sigarayı bırakamıyorsa, günlük içilen sigara sayısını azaltmak  en doğru yaklaşım olacaktır. Bu bağlamda bir günde 10 tane sigara içen kadın, bunu yarı yarıya  düşürüp günde 5 sigara içerse hem kendine hem de bebeğe verdiği zarar da azalacaktır. 

Bunların yanında gün içinde içilen bir tane sigaranın anne sütündeki olumsuz etkisi 3 saat içinde yarıya  inmektedir. Hal böyle olunca sigarayı bırakamayan anneler, içtiği sigara sayısını azaltıp bebeğini  doyuncaya kadar emzirdikten sonra 1 tane sigara içerse bu zarar da azalacaktır. Zira iyice doyan bir  bebek, 2 – 3 saat içinde acıkmaz ve o süre içinde de sigaranın etkisi azalır. Ancak anne adayları sigara  içtikten sonraki ilk 1 – 2 saat içinde bebeği emzirmeye özen göstermeliler. 

Bebekleri Dumandan Korumak Şart! 

Hamilelikte, emzirme döneminde ya da sonrasında annenin hiç sigara içmiyor olması bebek için en  sağlıklı ve doğru olandır. En az bunun kadar önemli bir başka durum da bebeğin yanında hiç kimsenin  sigara içmemesi, sigara içilen ortamlarda bebeğin asla bulunmamasıdır. Az ya da çok sigara dumanına  maruz kalan bebekler, başta solunum yolları hastalıkları olmak üzere sayısız hastalığa yakalanma riski 

taşırlar. Sigara içilen ortamlarda bulunan pasif içici bebeklerin akciğerleri çok ciddi ve geri  döndürülemez hasarlar almaktadır. 

Bebeğin yanında sigara içmek, bebeği emzirirken sigara içmek, bebeğin sağlığını ve çoğu zaman  yaşamını tehlikeye atacak bir durumdur. Böyle bir durumda bebeğin yaşayacağı sağlık sorunlarının  telafisi yoktur. 

Bebeği Sigaradan Korumanın Yolları 

• Bebeğin bulunduğu ya da sonradan geleceği ortamlarda asla sigara içilmemeli.

 • Bebeğin bulunduğu ortamda sigara içildiyse ortam kesinlikle çok iyi havalandırılmalı. 

• Anne, baba ya da diğer aile bireyleri sigara kullanıyorsa bahçe, balkon gibi açık ortamları  tercih etmeli. 

Emzirme Döneminde Sigara Kullanan Annelerin Bebeklerinde Görülen Ciddi Hastalıklar 

• Astım, bronşit, zatürree ve tüm solunum yolları hastalıkları, 

• Akciğer hastalıkları, 

• Kalp ve damar rahatsızlıkları, 

• Ani bebek ölümleri 

Sigara Kullanan Anneler Emzirmeyi Bırakmamalı! 

Sigara hayatın her döneminde zararlıyken, hamilelik ve emzirme dönemlerinde hem anne hem de  bebek için çok zararlıdır. Anneler sigarayı bırakamadığı için bebeğine süt vermekten vazgeçme  eğiliminde olabilirler. Ancak bu çok büyük bir hata olur. Sigara kullanan annelerin sütlerinin tadı  değişir, kalitesi düşer. Fakat anne sütü mucizevi faydaları olan, tüm bilimsel çalışmalara rağmen  formülü bulunamamış ve eşdeğeri olan bir besin üretilememiş eşsiz bir üründür. Özellikle ilk 6 aylık  süre içinde anne sütünden daha yararlı herhangi bir besin bulunmaz. Bu bağlamda anne, emzirme  döneminde sigarayı bırakamıyorsa mümkün olduğunca azaltmayı denemeli ve tıbbi bir gerekçe  olmadığı sürece bebeği emzirmeyi bırakmamalıdır. Anne sütü kadar faydalı, besleyici bir bebek  maması ya da ek gıda bulmak mümkün değildir. 

Cici doktorum diyor ki…

Sigara içerken üzerinizdeki tekstil ürünlerinde, saç ve bıyıklarda kalan sigara dumanının bebeğinizde enfeksiyon riskini artırdığını biliyor musunuz?

Bebek Hemşiresi - Emzirme Eğitmeni

Start typing and press Enter to search