Yaz Tatilinde Çocuklara Beslenme Önerileri

  1. Bir öğünde çocuğunuzun tabağında her gruptan besininin yer almasına dikkat edin.
  2. Basit karbonhidratlardan uzak durun. Makarna, pilav, patates gibi basit karbonhidratlar sıcaklarda ani kan şekeri düşmesine yol açabilir, bunun yerine kompleks karbonhidrat olan ve kan şekerinde yavaş değişiklikler yapan bulgur, kepekli makarna tercih edin. 
  3. Öğünlerde hafif, az yağlı yemekler tercih edin.
  4. Çocuğunuza sunduğunuz porsiyonları küçük tutun. Bu onların hem kilo almasını önler hem de yemeği kolay yemesini sağlar.
  5. Yaz tatilinde kahvaltıyı çok gecikmeden yapın ve kesinlikle ihmal etmeyin. Büyüme ve gelişme dönemi devam eden çocukların kahvaltısında demir, kalsiyum ve karbonhidrat bakımından zengin olan yumurta, süt ve süt ürünleri gibi besinleri tercih edin. Reçel, salam, sucuk gibi içinde katkı maddeleri olan besinlerden uzak durmaya gayret edin. Kahvaltıyı mevsim yeşillikleri ile renklendirmeyi ihmal etmeyin.
  6. Çocuğunuzun öğün aralarında abur cubur yemesine izin vermeyin. Gün içinde öğün atlaması abur cubur tüketimini artırır. Bu da metabolizmanın yavaşlamasına neden olarak enerji tüketiminin azalmasına ve fazla kilo alımına yol açar. 
  7. Sıcaklarda iştah azalacağından öğün aralarının daha sık ve öğün miktarının  daha az tutmaya özen gösterin. Çocuklarınıza ara öğün alışkanlığı kazandırın. Ara öğünlerde meyve, salatalık gibi sıvı içeriği yüksek ve az kalorili besinler tercih edin. Tüketilecek ara öğün besinleri paketli, kalorili, yağlı, tuzlu değil doğal olarak hazırlanabilecek ev yapımı sağlıklı besinler olmasına özen gösterin. 
  8. İlk 2 yaşta beyin gelişimi için yağa ihtiyaç fazla olduğundan light süt ve light yoğurt gibi ürünler tercih etmeyin. 

Alerji Diyetisyeni

Start typing and press Enter to search