Cildimiz için Sonbahar’da Neler Yapalım

Kış ayının yaklaşması ile  birlikte, mevsimsel değişikliklerden etkilenen ve bakıma ihtiyacı olan cildimiz için de bazı hazırlıklar yapmamız gerekiyor. Yaz mevsiminden geriye kalan zararlı UV ışınları  ciltte lekelenmelere,  PH dengesinin bozulmasına ve elastikiyet kaybına sebep oluyor. Bunlara çözüm bulmak için en uygun zaman sonbahar ve kış mevsimidir. Bazı uygulamalar da özellikle güneşin olmadığı kış aylarında yapılmalıdır. Lazer uygulamaları , CO2 fraksiyonel lazer, altın iğne, kılcal damar tedavisi, ben ve çil tedavisi gibi uygulamalar. 

İlk adım cilt temizliği ve bakımı !

İlk adımın  yaz aylarının hasarını onarmaktır. Cansız bir cilt görünümünü ortadan kaldırmanın ilk adımı cildi temiz tutmakla başlıyor. Nemli ve daha canlı bir cilde sahip olabilmek için kişiye özel tedavilerin ve özellikli bakımların doğru medikal ürünler yardımıyla yapılması gerekiyor. Cildinizin ihtiyacına yönelik yapılan medikal cilt bakımları , oksijen bakımları , nem bakımları ve leke  bakımları konusunda uzman kişilere ve en önemlisi bir sağlık kuruluşunda düzenli olarak yaptırmak önemli.

 Yaz sonrası cildin en çok ihtiyacı olan diğer tedaviler ise, kişiye özel nem ve güneş hasarına bağlı oluşmuş ince kırışıklıklar ve leke tedavileri. Nem aşısı ciltte doğal bir nemlilik ve canlılık sağlayarak, ince kırışıklıkları azaltır ve yüzde lifting etkisi meydana getirir. Hyaluronik asit, vitamin enjeksiyonları ve kollajen içeren aşılar, mezoterapi uygulamaları , medikal ve nem bakımları ve thulium bakım tedavileri ile  cildiniz daha canlı, parlak ve sağlıklı görünür. Bu uygulamalar ile cilt kuruluğu ve kollajen tetiklenmesi sağlanır.

Gözden kaçan bölge boyun ve dekolte 

Güneş ışınlarına maruz kalarak lekelenen, yatış pozisyonuna bağlı olarak kırışan dekolte yaşımızı hemen ele verir. Kadınlarda yüz estetiği ne kadar önemli ise, dekoltenin de güzelliği ve estetik duruşu da aynı şekilde önemli. Dekolte bölgesinden boyuna, oradan tüm yüze doğru uzanan cilt dokusunun en iyi şekilde nemlendirilmesi, yaşlanmaya karşı o bölgenin korunması son derece önemlidir. Kollajen üretimini tetikleyen medikal estetik uygulamaları dekolte bölgesi kırışıklıklarının giderilmesinde son derece etkilidir. Radyofrekans, ultrason, ses dalgaları gibi çeşitli enerjilerin kullanıldığı cihazlı uygulamalar,Fraksiyonel lazer, BBL lazer, Thulium lazer teknolojileri ve mezoterapi uygulamaları alternatifler dekolte gençleştirmede uygulanan tedavilerdir.

Zamanında yapılan müdahaleler ile cildimizin geleceğine önemli bir yatırım yapabiliriz  ,küçük dokunuşlar ile doğallığımızı kaybetmeden kendimizin en iyi haline ulaşmak da mümkün.‘  

Yüzümüz zamanla kaçınılmaz olarak yaşlanma belirtileri göstermeye başlıyor. Bu durum da yorgun veya üzgün görünmenize neden olabiliyor. Özellikle böyle mevsim geçişlerinde cilt ışığını kaybetmeye daha yatkın hale gelebiliyor. Bu noktada, hücresel tedavilerle cilt yenileme ve gençleştirme tedavileri de yüzümüzün gençleşmesinde etkili.

Sonbaharda cildimiz için Evde ne yapalım?

1) Yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiriciler (hyaluronik asit içerenler) her banyodan sonra uygulanmalı ve kuruluğa engel olunacak şekilde nemlendiriciler daha sık sürülmelidir.

2) Kışın cilt bakımında sağlıklı beslenmeye önem veren kişiler, ciltlerinin gereksinim duyduğu vitaminleri, antioksidanları, mineralleri; ve doymamış yağları vücuda alırlar; ve bu sayede kışın cilt bakımı tedavileri daha etkili hale gelmiş olur. Omega-3 desteği kışın cilt bakımının etkisini arttıracaktır. Kış mevsiminin meyveleri ve sebzeleri ile birlikte tahıllı besinler de, kışın cilt bakımının daha etkili olması için sağlıklı beslenme kuralları arasında yer almaktadır.

3) Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin 25’li yaşlarda bile göz çevresine özel serum gibi hafif formlardaki dermo kozmetik ürünleri kullanmaya başlayabilirler.

4) Dışarıda çok soğuk bir hava varken, evde uzun uzun sıcak bir banyo yapmak size cazip gelebilir. Banyo yaparken suyun sıcaklığını düşürün ya da banyonuzun süresiniz kısaltın. Sıcak su cildinizdeki doğal yağların yok olmasına neden olur.Daha sonra çok iyi kurumasına dikkat edin. Islak kalan cilt de cilt kuruluğuna sebebiyet verebilmektedir.

5) Kış aylarında evde sabah ve akşam düzenli yaptığınız cilt temizliği ve bakımında, önce sıcağa yakın ılık su kullanmanız, cildinizi durularken sonlara doğru soğuk su ile bitirmeniz cildinize şok etkisi yaratarak kan dolaşımını hareketlendirir. Kan dolaşımının artması aynı yaz aylarında olduğu gibi yağ ve ter bezlerini harekete geçirerek cilt yüzeyini yumuşatır. Burada en önemli şey, bu noktadan sonra kullanacağımız nemlendiricinin bu nemi muhafaza eden ama nefes almasına da izin veren bir yapıda olması. Kış aylarında kullanacağınız kremlerin nano teknoloji ile üretilmiş, bitkisel protein ve peptid içeriğinin biraz fazla olmasına dikkat edebilirsiniz.

6) Dudakların gece kremle nemlendirilmesi önemlidir. Dudak çevresindeki çatlamaları önler. 

7) Sert sabunlar, cilt kuruluğunu arttıran faktörler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte, pH değeri yüksek olan kimyasallar da cilt kuruluğunun nedenleri arasında yer almaktadır. Cilt kuruluğunun nedenlerinden bir başkası da, deterjanlar ile çok fazla temas halinde olmaktır bu kullanımları aza indirmek gerekir.

Medikal Estetik Hekimi

Start typing and press Enter to search