Yağmur Ün Ergezen ile annelik üzerine…

Öncelikle yeni anne olduğunuz bir dönemde Cici Doktorum Dergisine vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum. Hem bir çocuk hekimi olarak hem de anne olarak ilk ayların ne kadar yorucu ve zor olduğunu biliyorum. Su Diana’ya sağlıklı bir ömür diliyorum.

Cici Doktorum: Önce size anne olacağınızı ilk duyduğunuzda neler hissettiğinizi sormak istiyorum.

Yağmur Ün: Hayatımda bu kadar duygu karmaşası yaşadığım an, çok nadirdir. Aynı anda bir sürü soru ve düşünce dönüp duruyor kafanızda… Ne söylesem az kalacak, yetmeyecek tarif etmeye. Sadece inanılmaz bir an olduğunu söyleyebilirim.

Cici Doktorum: Gebelik süreciniz nasıl geçti? Çalışmaya devam ettiniz mi?

Yağmur Ün: Bir canlıyı içinde büyütmenin hem sancılı hem de büyüleyici tarafları oluyor. 9 ay aynı vücutta 2 kişi yaşamanın getirdiği zorlukların yanında hamileliğin bolca tadını çıkardığımı düşünüyorum. İlk aylarda çalışmaya devam ettim. Sonrasında ise bebeğimi sakince bekleme kararı aldım.

Cici Doktorum: Anne olmak hayatınızda, duygularınızda ve gelecek planınızda neleri değiştirdi?

Yağmur Ün: Anne olmak gerçekten büyüleyici. Zaten çok duygusal, hayatı fazla ciddiye alan biriydim annelikle beraber bu durum kat be kat arttı. Tüm planlarım, Su Diana’nın konforu üzerine kurulu. Attığım her adım onun öncelikli ihtiyaçları doğrultusunda şekilleniyor.

Cici Doktorum: Kızınızla ilk göz göze geldiğinizde ne hissettiniz?

Yağmur Ün: Yeniden doğdum… İnanılmaz keyifli bir doğumdu. Doktorum, dostum Burçin Karakuş ve ekibi ile birlikte o an Su Diana’yı coşkuyla karşıladık. Kalbim adeta göğüs kafesimi delip geçecek gibiydi. 

Cici Doktorum: Annenizle anne-kız ilişkiniz nasıl? Siz kızınızla nasıl bir ilişki hayal ediyorsunuz?

Yağmur Ün: Anneciğime anne olduktan sonra daha fazla bağlandım. Benim için her şeyi fazlasıyla yaptığının farkındaydım fakat şu an tam anlamıyla idrak edebiliyorum. Bana sunduğu her şey için sonsuz minnettarım. Şimdi de olduğu gibi Su Diana ile hayat, çok eğlenceli olacak. Dediğim gibi her kadın, çocuğuyla yeniden doğuyor bence. Onunla yeniden öğreniyorum, keşfediyorum, büyüyorum… 

Cici Doktorum:  Çocukken en sevdiğiniz oyuncağınız ve oyun hangisiydi?

Yağmur Ün: Tweety, Eeyore favori oyuncaklarımdı. Kalabalık bir ailede büyüdüm. En sevdiğiniz oyun dediğinizde ise aklıma bütün kuzenlerimle bir araya gelip aile büyüklerine düzenlediğimiz gösteriler geliyor aklıma.

Cici Doktorum: Neden oyunculuğu seçtiniz? Bunda Zeki Alasya’nın sizi 40 günlükken kucağına almasının rolü var mı?

Yağmur Ün: Seçimden ziyade hayatımda hep var olan bir durumu devam ettirdim aslında. Küçük yaşlarımdan itibaren usta isimlerle aynı projede yer aldım. Onlardan edindiğim bilgilerin elbette ki oyunculukta ilerlememde şüphesiz katkısı oldu.

Cici Doktorum: Çocuğunuzun hangi mesleği seçmesini hayal ediyorsunuz?

Yağmur Ün: Su Diana’nın seçtiği meslekten ziyade nerede olursa olsun mutluluğunu ve başarısını hayal ediyorum. Umarım dilediği gibi özgürce yaşar.

Fotoğraflar: ECE OĞULTÜRK

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Start typing and press Enter to search