Aile İçinde Covid (+) Kişi Varsa Çocuklar Risk Altında!

Aile İçinde Covid (+) Kişi Varsa Çocuklar Risk Altında!

Aile içinde COVID pozitif kişi saptanan çocuklar yakın temaslı olarak kabul edilirler. Temaslı çocuklar bulaştırıcılık zincirinin kırılması için mutlaka izole edilmelidirler.

Aile içinde COVİD nasıl bulaşır?

COVİD pozitif kişinin öksürmesi, hapşırması ya da konuşması sırasında açığa çıkan damlacıklar ile diğer bireyler virüsü ağız, burun veya göz yoluyla alabilir. Bu damlacıklar yaklaşık 2 metre (6 adım kadar) uzağa kadar yayılım gösterebilir.

Ev içinde bulaş  kaç günde biter?

COVİD’in ortalama inkübasyon süresi 5-6 gündür. Bu süre bazı vakalarda 14 güne kadar uzayabilir. Bulaştırıcılık hastalığın belirtilerinin ortaya henüz çıkmadığı asemptomatik dönemden 1-2 gün önce başlayabilir ve semptomların kaybolmasına kadar sürebilir.

Temaslı çocuklara COVİD testi yapılması gerekiyor mu?

Ev halkı içerisinde COVID pozitif birey varlığında; çocukta ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi bulgular gelişmesi halinde, çocuğa PCR testi yapılmalıdır. Covid bulgularının çocuklarda erişkinlerden farklı olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle anne ve/veya babası COVID pozitif olan çocukların test sonuçları pozitif gibi düşünerek yakın takip edilmeli ve gelişecek her türlü bulgu dikkate alınmalıdır.

COVİD pozitif anne emzirebilir mi?

Anne sütünün enfeksiyonlardan korunmada önemli bir rol oynadığı ve emzirmenin faydaları göz önüne alınarak gerekli tüm önlemler alınıp emzirmeye devam edilmelidir.

Annenin çok hasta olması durumunda anne sütü pompa aracılığıyla sağılıp ve bebeğin sağılmış anne sütüyle beslenmesine devam edilmesi sağlanmalıdır.

Annenin COVİD nedeniyle ilaç kullanması durumunda kullanılan ilaca göre doktor kontrolünde emzirmesine izin verilir. Emzirmeye engel teşkil eden bir tedavi kullanılmak zorunluluğunda anne düzenli olarak memesini sağarak boşaltmalı, sağdığı sütü atmalıdır. Böylece anne sütünün devamlılığı sağlanarak anne iyileşince kaldığı yerden emzirmeye devam edebilir.

COVİD pozitif anne ve bebek aynı odada kalabilir mi?

Mümkünse pozitif anne ile bebek aynı odada kalmamalı yada bebek anneden  en az 2 metre uzak tutulmalıdır. Anne emzirirken ve bebeğinin yakınındayken, valfsiz N95 maske takmalı ve bebekle yakın temastan önce ve sonra el hijyenini sağlamalıdır. 

Ailede COVİD pozitif kişi varsa çocuk okula gönderilebilir mi?

Ailesinde pozitif vaka tespit edilen öğrenci, yakın temaslı kabul edilir. Çocuklar bulaştırıcılık zincirinde çok önemli role sahip oldukları için ailenin izolasyon süresi bitene kadar çocuk okul yada kreşe gönderilmemelidir. Bu sürenin sonunda semptom gelişmezse yüz yüze eğitime geri dönebilirler.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Start typing and press Enter to search