Estetikte Yeni Yıl Güzelliği

Geride bıraktığımız dönem kaçınılmaz olarak bazı alışkanlıklarımızın değişmesine neden oldu. Bu süreçten elbette estetik trendler de etkilendi. Günümüzde uzun istirahat gerektirmeyen, günlük hayatı fazla etkilemeyen, cerrahi işleme gerek duyulmadan, kısa sürede sonuç alınabilen medikal estetik uygulamalarının popülerleştiğini söylemek mümkün. Her yıl estetik trendleri değişse de genç, diri ve ışıldayan bir cilt ile yıllara meydan okuyan bir vücuda sahip olma isteği hiç değişmiyor. Yılın estetik trendleri de teknolojik gelişmelerle, bu isteklere daha hızlı ve kolay cevap veren ameliyatsız uygulamalarla şekillenmeye başladı. 

Cici Doktorum: 2022, estetik dokunuşlarla doğal görünüm sunan ameliyatsız değişim yılı! Peki 2022 trendlerinde neler var? 

Dr.Yasemin Savaş : Artık bize danışan hastalarımız neler yapabileceğimiz konusunda gün geçtikçe artan bir farkındalığa sahipler; amacımız kişiyi değiştirmeden en iyi haline ulaştırmak, doğal ve fresh bir görünüme kavuşturmak. Pandemi süreci de hayata bakış açımızı değiştirdi; kendimizle başbaşa kaldığımız, erteledeğimiz her şey için pişmanlık duyulan bir süreç oldu; insanlar açılma ile birlikte ertelenen tüm uygulamaları talep ettiler. Bu nedenle de medikal estetik uygulamalarının hepsinde ve talepte sayıca artış oldu. Özellikle görüntülü toplantılar ile kamerada hem yüz hem boyunda; cilt kusurları, gözenekler, lekeler, karanlık alanlar, ciltte sarkmalar fazlasıyla ortaya çıktı . Cildi  yeniden yenileyen ve gençleştiren uygulamalara istek arttı. Ayrıca yine kamerada, çene hattındaki kusurları daha belirgin hale getirdiği için; çene bölgesi ve jawline uygulamaları da popülerliğini korudu. Gelişen teknoloji, modern çağa birçok yarar sağladığı gibi yaşam şekillerini değiştirip kişileri hareketsiz bir yaşama da itti. Hareketsizlik ve enerji harcamadaki azalma ile birlikte kişilerde bölgesel yağlamalar da meydana geldi dolayısıyla 2022 yılında da bahsettiğim bu yüz uygulamalarına  hem de kişilerin çok vakitlerini almayacak kısa sürede etki eden vucüt işlemlerine talep olacağını düşünüyorum.

Cici Doktorum: Doğal Botoks Uygulaması nasıl yapılır?

Dr.Yasemin Savaş : Botoks uygulamasının 2022’in medikal estetik trendleri arasında yer alması şaşırtıcı bir durum değil. Ülkemizde ve dünyada sıkça tercih edilen botoks, alın bölgesi ve iki kaş arasındaki çatıklıktan kaynaklanan çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı adı verilen ince çizgiler ve boyunda ortaya çıkan yaşa bağlı dikey çizgileri hafifletmek üzere kullanılan bir tedavi yöntemi. Ayrıca terlemeyi önlemek için de botoks tercih ediliyor. Kısa uygulama süresi, işlem sonrası acı olmaması ve hemen normal iş hayatına dönülmesi botoksun tercih edilmesinde önemli etken. Botoks yapıldıktan sonra üç- dört gün içinde etkisini göstermeye başlıyor ve 10-15 gün içinde son halini alıyor.  Botoks, popüler bir uygulama olsa da yüz kaslarının anatomisini iyi bilen konusunda  tecrübeli ve  uzman doktorlar tarafından yapılmalı. Botoks her yüze ayrı uygulanmalıdır yani kişinin ihtiyacına ve yüz yapısına göre yapılmalıdır.

Cici Doktorum: Dolgun dudaklar vazgeçilmezimiz. Dudak dolgusu hakkında bilgi verir misiniz?

Dr.Yasemin Savaş :Dudaklar hem estetik açıdan hem de fonksiyonel açıdan yüzdeki en önemli noktalardan birisi. Kadında dişiliğin ve çekiciliğin özellikle belirleyicisi olan bölgelerden olan dudak bölgesine daha çekici ve daha genç bir görünüm katmak için dolgu açısından özel geliştirilmiş hyalüronik asitli dolgular kullanılır. Alt dudak üst dudaktan biraz daha dolgun olmalıdır, gülerken diş etleri görülmemelidir. Dudaklar burun ucundan çene ucuna çizilen hayali bir çizginin gerisinde kalmalıdır. Üst dudakta ‘Eros Yayı’ denilen kıvrım belirgin olduğunda daha çekici dudaklar ortaya çıkar. Dudak dolgusu aynı zamanda dudağa nem ve parlak bir görüntü vermek için yapılır.

Cici Doktorum:  Çekici bir yüz isteyenler için çene dolgusu da uygulanmaya başladı. Siz “Jawline çene dolgusu” yapıyorsunuz. Bu konuda bilgi verir misiniz?

Dr.Yasemin Savaş :Son yıllarda net ve keskin çene hatları kadınlar arasında en çok istenen görünümlerin başında geliyor. Çenedeki hacim kayıplarında ve belirgin bir çene hattı oluşturarak yüze ‘V’ şekli kazandırmak amacıyla yapılan medikal estetik uygulaması olan Jawline (çene dolgusu) 2021’de adından en çok söz edilen uygulamalardan oldu. Ortalama 15-20 dakika süren işlemden hemen sonra kişi günlük rutine kolayca geri dönebiliyor. Kişiye yapılan jawline ve çene dolgusu ile daha erkeksi veya daha dişi bir görüntü oluşturmak mümkün. 

Cici Doktorum: “Dinamik Vucüt Şekillendirme” nedir?

Dr.Yasemin Savaş:  Son bir yılda bölgesel zayıflamada hem kas hem de yağ dokusuna etkili bir tedavi olan  yeni nesil kas şekillendirme uygulamasına danışanlarımız oldukça talep gösterdi. Önümüzdeki yıl da vucüt işlemlerinde bu uygulamanın talep görmeye devam edeceğini düşünüyorum. Sistem uygulama yapılan bölgedeki kasları stimule ederek hem kas dokusunu artırıyor hem de yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlıyor. Tedavi edilen bölgedeki kasları egzersiz programı ile ulaşılamayacak derecede çalıştırarak daha sıkı bir vücuda kavuşmayı mümkün kılıyor. Kısa süren uygulama ile kasların 20.000’ den fazla çalışarak yoğun egzersiz yapmayı sağlayan ‘Kas Sistemidir.’  Yeni nesil kas şekillendirme tedavi yöntemiyle daha fit ve çekici bir görünüme sahip olabilirsiniz. Bu teknoloji kasları uyarmak ve ilgili vücut metabolizmasını hareketlendirmek için kullanılan bir teknoloji. Yüksek yoğunluklu elektromanyetik enerji ile uygulama yapılan bölgedeki kasların kasılmasını sağlayarak etki eden yeni nesil kas şekillendirme tedavi yönteminin en önemli özelliklerinden biri de egzersizle bile elde edilemeyecek sonuçlar sağlaması. Kronikleşmiş kas ağrısı ve tembel kas gibi rahatsızlıkları tedavi ediyor.  İşlem sadece 30 dakika sürüyor ve hastanın ihtiyacına göre 6-8 seanslık bir tedavi protokolü uygulanıyor.

Cici doktorum Diyor ki!

Biz kadınlar;
her yeni yılda,
girdiğimiz her yeni yaşta GÜZELİZ 😉

Medikal Estetik Hekimi

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search